Dzięki trafnym prognozom, w 2003 roku ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe Commercial Union Polska - Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie osiągnęły znakomite wyniki inwestycyjne. Na początku minionego roku zarządzający funduszami CU mocno stawiali na scenariusz wzrostu gospodarczego i związanej z tym hossy na giełdzie. Oczekiwania te sprawdziły się z dużą dokładnością, dzięki czemu majątek powierzony przez klientów CU Życie został znacznie pomnożony.
Znakomite wyniki
Bardzo dobre wyniki inwestycyjne są rezultatem trafnej oceny trendów ekonomicznych i postawienia na hossę na giełdzie na początku 2003 roku. O wynikach przesądził również odpowiedni dobór spółek. Dowodzi tego zestawienie: przy wzroście indeksu WIG o 45 proc. w ciągu minionego roku, 22 spółki o kapitalizacji przekraczającej 100 milionów zł przyniosły roczny zysk powyżej 100 proc., a 11 podobnych spółek przyniosło straty z inwestycji w ich akcje. Dokonana przez nas selekcja spółek okazała się bardzo trafna, dzięki czemu zyski funduszy CU Życie są bardzo atrakcyjne zarówno na tle indeksów giełdowych, jak i wśród wyników naszych konkurentów.
Marek Przybylski, prezes CU Investment Management, spółki zarządzającej aktywami funduszy CU Życie
Prognozy
Oczekujemy zarazem, że średni wskaźnik zysku na akcję (EPS) wzrośnie w rozpoczętym roku o 30 proc., a w 2005 roku o 15 proc. Zatem wyceny akcji dokonane na podstawie przyszłych oczekiwanych zysków nie wskazują na przewartościowanie akcji, stąd ryzyko bardzo głębokiej korekty jest małe. Istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje trwałość wzrostu gospodarczego na świecie, szczególnie w gospodarce amerykańskiej, i związane z tym nastroje na giełdach amerykańskich, które pośrednio mają wpływ na postawę inwestorów w Polsce. W tym roku można również oczekiwać nowych, ciekawych ofert akcji na rynku pierwotnym w Polsce
Marek Przybylski
Zmienione nazwy
Również od 1 stycznia br. CU Życie zmieniło nazwy trzech funduszy oferowanych klientom od kilku lat:
- Fundusz Optymalny zmienił nazwę na Fundusz Gwarantowany Plus
- Fundusz Strategiczny zmienił nazwę na Fundusz Stabilnego Wzrostu
- Fundusz Aktywny zmienił nazwę na Fundusz Zrównoważony
Nowe nazwy pełniej i trafniej oddają profil inwestycyjny funduszy. Są również lepiej dostosowane do nazewnictwa, które ukształtowało się na rynku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych i funduszy inwestycyjnych w ostatnich latach.
Zbigniew Andrzejewski, wiceprezes CU Życie
Nowe fundusze
Fundusz Pieniężny charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka inwestycyjnego, lokuje środki głównie w instrumenty rynku pieniężnego, może także inwestować w papiery dłużne przedsiębiorstw. Celem inwestycyjnym funduszu jest uzyskanie wyników porównywalnych z innymi bezpiecznymi formami inwestowania. Modelowa struktura aktywów: 95 proc. dłużne instrumenty finansowe rynku pieniężnego (min. 80 proc., maks. 100 proc.), 5 proc. długoterminowe dłużne papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu (min. 0 proc., maks. 20 proc.).
Fundusz Eurozrównoważony lokuje środki przede wszystkich w papierach dłużnych oraz w akcjach denominowanych w euro lub w innych walutach krajów należących do Unii Europejskiej. Inwestycje mogą być dokonywane zarówno bezpośrednio, jak również pośrednio - poprzez jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne. Najważniejsze czynniki ryzyka to: ryzyko rynkowych stóp procentowych, stan koniunktury na rynkach akcji krajów europejskich oraz zmiany kursu złotego wobec euro oraz innych walut krajów UE.
Wraz z rozwojem polskiego rynku finansowego i postępującą edukacją klientów wprowadzaliśmy kolejne fundusze. W 1992 roku zaoferowaliśmy pierwszy na polskim rynku Fundusz Gwarantowany. W 1997 roku - fundusze zrównoważone, zaś w roku 2000 - fundusze akcyjne. Jak zawsze podkreślamy - fundusze CU Życie są instrumentem długoterminowego inwestowania. Długoterminowego - a więc obliczonego na kilkanaście-kilkadziesiąt lat i uwzględniającego akcje. Jak pokazują doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych, długoterminowe inwestycje uwzględniające akcje przynoszą zwykle wyższy dochód od lokat wyłącznie w papiery dłużne.
Zbigniew Andrzejewski, wiceprezes CU Życie
- Fundusz Pieniężny
- Fundusz Gwarantowany
- Fundusz Gwarantowany Plus
- Fundusz Stabilnego Wzrostu
- Fundusz Zrównoważony
- Fundusz Eurozrównoważony
- Fundusz Międzynarodowy
- CU - Fundusz Akcji
- Fundusz Dynamiczny
Ponadto Towarzystwo oferuje 4 ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe dla klientów tworzących pracownicze programy emerytalne (PPE) w ramach grupowego inwestycyjnego ubezpieczenia na życie Bonus: Fundusz Obligacji PPE, Fundusz Stabilnego Wzrostu PPE (w tych dwóch funduszach są już inwestowane środki powierzone przez klientów), a także Fundusz Zrównoważony PPE i Fundusz Akcji PPE.