400 zł za „bezpłatną” wizytę lekarską w Szwajcarii

02.02.2015

400 zł za „bezpłatną” wizytę lekarską w Szwajcarii

Opublikowany

„Bezpłatna” wizyta lekarska  kosztuje w Szwajcarii ponad 400 zł. Dlatego ubezpieczenie turystyczne  podczas ferii to konieczność. Przypominamy, na co zwracać uwagę,  wybierając i korzystając z takiego ubezpieczenia.                                                                                                                                                                                                                             Ferie trwają w najlepsze i  tysiące Polaków wypoczywają w kraju i za granicą. Wielu z nich poddaje  się urokom białego szaleństwa. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo,  konieczne jest posiadanie polisy turystycznej. To jedno z tańszych  ubezpieczeń, które można kupić online w ciągu kilku minut.

Polisę warto mieć w kraju i za granicą

Zależnie od miejsca wypoczynku turysta  potrzebuje innego zakresu ubezpieczenia. Za granicą warto posiadać  ubezpieczenie obejmujące co najmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa  i transportu oraz odpowiedzialność cywilną. Pomoc lekarza w razie  zachorowania lub wypadku otrzymamy dzięki ubezpieczeniu kosztów  leczenia. Natomiast w razie wypadku na stoku i konieczności  przetransportowania narciarza do szpitala, działać będzie ubezpieczenie  od kosztów ratownictwa i transportu. Z tego samego ubezpieczenia mogą  być też pokryte koszty transportu turysty do Polski. Wreszcie  ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działa w sytuacji, gdy  wyrządzimy szkodę innej osobie. To ostatnie ubezpieczenie powinni mieć  także wszyscy wypoczywający w Polsce. Wybierając polisę warto dokładnie  zapoznać się z jej zakresem, a przede wszystkim sprawdzić sumy  ubezpieczenia. Powinny być one dostosowane do realiów kraju, w którym  wypoczywamy, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty opieki zdrowotnej oraz  wysokość odszkodowań z OC.

Jakie ubezpieczenie warto mieć podczas podróży?

zagranica.png

Wizyta z EKUZ może kosztować

Pamiętajmy, że jadąc za granicę nie  wystarczy tylko Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),  wydawana w Polsce przez NFZ i dająca dostęp do opieki medycznej w  większości krajów europejskich. Bo mimo jej posiadania możemy ponieść  wysokie koszty dostępu do opieki medycznej. EKUZ działa w 28 państwach  UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Karta daje  dostęp do opieki medycznej na zasadach takich samych, jak dla obywateli  danego kraju. Zwykle oznacza to konieczność współpłacenia za niektóre  usługi medyczne. Na przykład na Słowacji trzeba zapłacić 1,99 euro za  wizytę u lekarza lub 0,17 euro za każdą wystawioną receptę, co nie jest  znaczącym obciążeniem. Drożej jest w Szwajcarii, gdzie wizyta lekarska w  oparciu o EKUZ kosztuje 92 franki, czyli obecnie ponad 400 zł. Tych  kosztów NFZ nie zwraca.
EKUZ nigdy też nie zapewnia kosztów  transportu i ratownictwa. Kilkadziesiąt tysięcy złotych może kosztować  transport medyczny śmigłowcem do szpitala po wypadku na stoku. Także  transport do Polski jest drogi. W niektórych wypadkach pacjentów trzeba  przewozić specjalnym samolotem medycznym z asystą lekarską. Transport w  ten sposób pacjenta po wypadku z krajów Beneluksu kosztował niedawno 40  tys. zł. Nawet przy mniejszych urazach koszty mogą być duże, bo np.  osoba ze złamaną i usztywnioną nogą może potrzebować dwóch lub nawet  trzech foteli w samolocie, a na każdy z nich trzeba wykupić oddzielny  bilet.

Nie zbaczaj z trasy

Standardowe ubezpieczenie z opcją  narciarską zwykle działa, gdy rekreacyjnie szusujemy po wyznaczonych  trasach. Jeśli zamierzamy jeździć poza nimi, potrzebujemy specjalnego,  znacznie droższego, ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać i nie zbaczać z  wyznaczonych szlaków, po poza trasami niebezpieczeństwo wypadku może być  znacznie wyższe.
Podobnie sprawa ma się z alkoholem.  Grzane wino to jeden z najpopularniejszych napojów na narciarskich  stokach, szczególnie w mroźne dni. Gdy wypijemy go jednak za dużo, a  zdarzy się wypadek, z wypłatą odszkodowania może być problem. Większość  ubezpieczycieli odmówi wypłaty, gdy następuje związek przyczynowy  pomiędzy faktem picia alkoholu a wypadkiem. Pamiętajmy, że limity  spożycia alkoholu związane z ubezpieczeniem narciarskim są zwykle inne  niż te stosowane wobec kierowców. Informacje o tym, ile możemy wypić,  znajdziemy w ogólnych warunkach naszego ubezpieczenia, czyli tzw. OWU.  Tam też w każdym wypadku znajdziemy informacje, jak jeździć bezpiecznie,  by ubezpieczenie chroniło nas w każdej sytuacji. Dlatego przed wyjazdem  powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi informacjami zawartymi w OWU,  a najlepiej przeczytać je w całości. Ostatnio jest to łatwiejsze, bo  ubezpieczyciele stosują bardziej przystępny i zrozumiały język, dodają  wyjaśnienia, a nawet ilustracje oraz infografiki.
Paweł Majtkowski
Główny Analityk Centrum Finansów Aviva

###

Aviva należy do największych grup  ubezpieczeniowych w Europie i jest liderem rynku w Wielkiej Brytanii.  Obsługuje 31 mln klientów w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zarządza  aktywami o wartości ponad 300 mld funtów. Aviva w Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Należy do  pionierów nowoczesnych ubezpieczeń na życie i liderów rynku funduszy  emerytalnych. Oferuje też produkty inwestycyjne, ubezpieczenia majątkowe  dla firm i klientów indywidualnych, grupowe ubezpieczenia na życie i  pracownicze programy emerytalne. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza  aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł.  Dodatkowe informacje: www.aviva.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jedziesz do Grecji – weź gotówkę

temu

Co czwarty Polak wyjeżdżający na zagraniczne wakacje będzie wypoczywał w Grecji. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Pomocne będzie też dobre ubezpieczenie kosztów leczenia.
Aviva nabyła udziały w Expanderze. Zmiany w zarządzie i kontynuacja strategii.

temu

3 lipca br., po uzyskaniu zgody UOKiK, została sfinalizowana  transakcja nabycia 100% udziałów Expander Advisors przez Avivę. Mając na  uwadze sukcesy spółki, rada nadzorcza powierzyła stery Expandera  dotychczasowemu prezesowi, Andrzejowi Oślizło. Pozycję rynkową firmy  wzmacniać będą także dwaj wiceprezesi: Adrian Jarosz oraz Bartosz  Niewiadomski. Nie zmienia się marka Expander i model działalności jako  niezależnego doradcy finansowego.
Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

temu

Wybierając bank działamy stadnie i decydujemy się na ten,  gdzie konto ma rodzina, przyjaciele i znajomi. Ma to znaczenie  praktyczne, bo przelewy wewnątrz jednego banku są natychmiastowe. Jednak  wkrótce, dzięki upowszechnieniu ekspresowych przelewów, to przestanie  mieć znaczenie.
Aviva wprowadza OC z tytułu wykonywania zawodu

temu

Aviva kontynuuje zapowiadany wzrost w ubezpieczeniach korporacyjnych i poszerza ofertę o kolejną kategorię ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej - OC z tytułu wykonywania zawodu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.