Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

05.03.2015

Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

Wybierając bank działamy stadnie i decydujemy się na ten,  gdzie konto ma rodzina, przyjaciele i znajomi. Ma to znaczenie  praktyczne, bo przelewy wewnątrz jednego banku są natychmiastowe. Jednak  wkrótce, dzięki upowszechnieniu ekspresowych przelewów, to przestanie  mieć znaczenie.

Wybierając konto w banku zwykle zwracamy uwagę na opłaty. Jednak  równie ważna jest wygoda użytkowania, np. dostęp do bankomatów. Właśnie z  racji wygody i możliwości szybkich wewnętrznych przelewów wiele osób  zakłada rachunek tylko w jednym z banków, gdzie konta mają rodzina czy  znajomi. To premiuje duże banki, takie jak PKO Bank Polski, Pekao SA,  Bank Zachodni WBK czy mBank, które mają najwięcej rachunków, a utrudnia  życie mniejszym bankom.
Szczególnie osoby młode i otwierające konta po raz pierwszy wykazują  zachowania „konformistyczne”, często otwierając konta tam, gdzie ich  znajomi lub rodzice. To miedzy innymi z tego powodu liderami w liczbie  nowo otwieranych kont w 2014 roku były Alior Bank (wraz z marką T-mobile  Usługi Bankowe) i mBank.

Posiadanie konta w tym samym banku co przyjaciele i znajomi  bardzo ułatwia wzajemne rozliczenia. A w dzisiejszych czasach mało kto  działa w finansowej próżni. Stad m.in. częste pytania o to gdzie  posiadamy konto i czy jesteśmy w stanie dokonywać szybkich przelewów  wewnętrznych.

mówi Paweł Majtkowski, Główny Analityk Centrum Finansów Aviva

Standardowo pomiędzy bankami pieniądze krążą bowiem tylko w dni  robocze z wykorzystaniem trzech sesji systemu Elixir. Przelew w  wariancie optymistycznym idzie pomiędzy bankami kilka godzin, a w  pesymistycznym na jego wykonanie można czekać nawet ponad 2 dni.
Wkrótce, za sprawą popularyzacji przelewów ekspresowych, wybierając  konta przestaniemy zwracać uwagę na to, gdzie konta mają nasi najbliżsi.  Stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, czyli firmę zajmującą się  rozliczeniami między bankami, system Express Elixir działa już w 11  bankach, zapewniając w większości z nich natychmiastowe przelewy przez  24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Czas realizacji takiego przelewu to  maksymalnie kilka minut. Korzystanie z niego bardzo ułatwia wzajemne  rozliczenia bez względu na to, w którym banku posiadamy konto. Wpłynie  też na sposób wyboru banku, w którym otworzymy konto. Upowszechnienie  systemu powinno skutkować większą konkurencją na rynku rachunków, a co  za tym idzie powinno wpłynąć na spadek opłat. Jest to szczególnie ważne  obecnie, gdy obserwujemy mocny trend przeciwny, czyli znaczący wzrost  opłat w bankach.
Popularność Express Elixir rośnie. Według danych KIR w styczniu 2015  roku szybkie przelewy stanowiły 0,08 proc. w liczbie oraz 0,13 proc. w  wartości wszystkich przelewów. Jednak co miesiąc notują one wzrosty na  poziomie 20-30 proc., co może w wszystkim tempie zwiększyć ich  popularność. Wiele zależy od tempa przystępowania do systemu nowych  banków oraz ceny szybkich przelewów dla klienta. Wydaje się, że za kilka  lat Express Elixir zastąpi całkowicie stosowany obecnie Elixir.

W jakich bankach działa Express Elixir i ile kosztuje przelew dla klienta indywidulanego?

11111111111.png

###

Aviva należy do największych grup  ubezpieczeniowych w Europie i jest liderem rynku w Wielkiej Brytanii.  Obsługuje 31 mln klientów w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zarządza  aktywami o wartości ponad 300 mld funtów. Aviva w Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Należy do  pionierów nowoczesnych ubezpieczeń na życie i liderów rynku funduszy  emerytalnych. Oferuje też produkty inwestycyjne, ubezpieczenia majątkowe  dla firm i klientów indywidualnych, grupowe ubezpieczenia na życie i  pracownicze programy emerytalne. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza  aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł.  Dodatkowe informacje: www.aviva.pl.

Powiązane artykuły
Masz już plany na 1 czerwca? Pomóż dziecku spełnić marzenia nie tylko od święta

Idealny przepis na Dzień Dziecka? Lody, wizyta w parku, zabawa na ulubionym placu zabaw, a może wycieczka do zoo? Bez względu na to, jakie atrakcje przygotowaliśmy, warto tego dnia zastanowić się, jak możemy zrealizować potrzeby naszego dziecka w dalszej przyszłości. W tym celu zwykle trzeba zebrać odpowiednią sumę pieniędzy. Jak to zrobić? Aviva wskazuje trzy proste kroki do skutecznego oszczędzania na start w dorosłość dziecka, które warto zastosować już dziś.
Aviva nabyła udziały w Expanderze. Zmiany w zarządzie i kontynuacja strategii.

3 lipca br., po uzyskaniu zgody UOKiK, została sfinalizowana  transakcja nabycia 100% udziałów Expander Advisors przez Avivę. Mając na  uwadze sukcesy spółki, rada nadzorcza powierzyła stery Expandera  dotychczasowemu prezesowi, Andrzejowi Oślizło. Pozycję rynkową firmy  wzmacniać będą także dwaj wiceprezesi: Adrian Jarosz oraz Bartosz  Niewiadomski. Nie zmienia się marka Expander i model działalności jako  niezależnego doradcy finansowego.
Jedziesz do Grecji – weź gotówkę

Co czwarty Polak wyjeżdżający na zagraniczne wakacje będzie wypoczywał w Grecji. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Pomocne będzie też dobre ubezpieczenie kosztów leczenia.
O czym dzisiaj marzy Polka?

W tym roku Polki chciałyby  przede wszystkim schudnąć i uprawiać więcej sportu. A jak już mają  oszczędzać, to na konkretny cel. Ich najlepsze wakacje to zorganizowany  pobyt all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu, a gdyby miały do dyspozycji  15 000 zł na zabieg kosmetyczny, najchętniej udałyby się na odsysanie  tłuszczu. Aviva Investors TFI zbadało potrzeby i cele współczesnych  Polek.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.