Szybciej nie znaczy lepiej
Kopiuj tekst

16.03.2015

Szybciej nie znaczy lepiej

Szybciej nie znaczy lepiej – jak jeżdżą kobiety, a jak mężczyźni?                                                                                                                                               Spośród 10 osób posiadających prawo jazdy 4 to kobiety, a liczba ta z roku na rok rośnie.  Jednak wciąż powszechny jest stereotyp „kobiety za kierownicą”, która  rzekomo powoduje wiele stłuczek, jeździ mało dynamicznie i nieporadnie.  Jednak raporty dotyczące wypadków w Polsce obalają ten mit. Mężczyźni  spowodowali w 2013 r. aż 74,1 % wypadków, a tylko 21,4% z nich zdarzyło się z winy kobiet.  

Prędkość ma znaczenie

Zbyt szybka jazda jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (21,4%  w 2014 r.) Odpowiednia prędkość jest więc podstawą bezpiecznej jazdy, a  w tym królują kobiety. 

Kobiety  jeżdżą coraz bardziej dynamicznie, ale wciąż jest to jazda  ostrożna i  bezpieczna. Mężczyźni za to chcą zaimponować swoim autem i   umiejętnościami, więc stąd może wydawać się, że jeżdżą lepiej, ale to   tylko teoria. (…) Każdemu mężczyźnie mówię, a szczególnie tym, którzy   czują się zbyt pewnie – że wielką sztuką jest przyznanie się, że nie   jesteśmy mistrzami kierownicy.

Według Adama Kornackiego, znanego dziennikarza i eksperta motoryzacyjnego, twórcy Standardu KOrnaCkiego w Avivie

Momentem, w którym dopiero zdajemy sobie sprawę, że nie mamy  opanowanych wszystkich manewrów, jest stłuczka. Co zrobić, by nie bać  się wsiąść za kierownicę i zminimalizować ryzyko kolizji w przyszłości?  Warto skorzystać ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy, czyli kilkugodzinnego treningu, podczas którego ćwiczy się konkretne umiejętności, nad którymi trzeba popracować. Celem szkolenia jest nauczenie prawidłowego reagowania w krytycznych sytuacjach oraz panowania nad pojazdem w każdych warunkach drogowych. Szkolenia z bezpiecznej jazdy prowadzone są w całej Polsce. Trening  można wykupić samemu, ale takie rozwiązania są już dostępne także bez  dodatkowych kosztów w ramach ubezpieczenia OC Aviva.
Dzień na torze w Szkole Bezpiecznej Jazdy to jeden z elementów nowej  jakości ubezpieczeń komunikacyjnych, który wprowadziła Aviva. W standardzie KOrnaCkiego dla wszystkich właścicieli polisy OC dostępne jest bezpłatne assistance na Europę (bez Rosji), a także bezpośredni kontakt z dedydykowanym likwidatorem przy zgłaszaniu szkód zarówno z OC, jak i AC.

 Kultura jazdy 

Samochód coraz bardziej staje się miejscem funkcjonowania – picia  kawy, rozmawiania przez telefon (niestety nie zawsze przez zestaw  głośnomówiący), słuchania muzyki. Często jest to przyczyna stłuczek i  kolizji, niezależnie od płci. Największym problemem jest używanie   telefonów komórkowych podczas jazdy. W 2013 roku  89 143 kierowców dostało mandat za używanie telefonów komórkowych
Zagapianie się na światłach jest za to głównym powodem mniej płynnej  jazdy. Co robimy czekając na zielone światło? Kobiety często poprawiają  makijaż, ale także, podobnie jak mężczyźni, czytają sms-y i sprawdzają  maile, chcąc w ten sposób zaoszczędzić czas. To jednak pozorna  oszczędność–w efekcie tworzą się jeszcze większe korki, a wszyscy  uczestnicy ruchu docierają później do celu.

Parkowanie

.Może  to wynika z tego, że szybciej reagują, próbują wpasować samochód tam,  gdzie kobieta nie pomyśli, że może się zmieścić, mężczyźni również  szybciej zauważą puste miejsce.” – dodaje Kornacki.                

Adam Kornacki potwierdza, że w parkowaniu mężczyźni wiodą prym

Trzeba jednak pamiętać, że parkowanie to najbezpieczniejszy manewr,  wykonywany przy praktycznie zerowej prędkości. Jeżeli nawet jeżeli  kobieta przejedzie kilkaset metrów dalej w poszukiwania miejsca, nie  stanowi to zagrożenia dla ruchu drogowego.
  1.  Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
  2. Raport Wydziału Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, 2014
  3. Dane Policji, 2014

###

Aviva należy do największych grup  ubezpieczeniowych w Europie i jest liderem rynku w Wielkiej Brytanii.  Obsługuje 31 mln klientów w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zarządza  aktywami o wartości ponad 300 mld funtów. Aviva w Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Należy do  pionierów nowoczesnych ubezpieczeń na życie i liderów rynku funduszy  emerytalnych. Oferuje też produkty inwestycyjne, ubezpieczenia majątkowe  dla firm i klientów indywidualnych, grupowe ubezpieczenia na życie i  pracownicze programy emerytalne. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza  aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł.  Dodatkowe informacje:  www.aviva.pl, www.aviva.com

Powiązane artykuły
Polki wcale nie są rozrzutne

Badanie przeprowadzone przez Dom  Badawczy Maison dla Aviva Investors TFI łamie stereotyp Polki jako  kobiety rozrzutnej.  Jakie więc są zachowania i postawy kobiet wobec  finansów?
O czym dzisiaj marzy Polka?

W tym roku Polki chciałyby  przede wszystkim schudnąć i uprawiać więcej sportu. A jak już mają  oszczędzać, to na konkretny cel. Ich najlepsze wakacje to zorganizowany  pobyt all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu, a gdyby miały do dyspozycji  15 000 zł na zabieg kosmetyczny, najchętniej udałyby się na odsysanie  tłuszczu. Aviva Investors TFI zbadało potrzeby i cele współczesnych  Polek.
Mocny trzeci filar albo emerytury poniżej społecznie akceptowalnej granicy

Jeśli nie zwiększymy znacznie długoterminowych oszczędności, przeciętny poziom emerytury w stosunku do ostatniej płacy w Polsce spadnie do poziomu 37% przed połową tego stulecia – wynika z drugiej edycji raportu emerytalnego Avivy „Mind the Gap 2”. Dobry klimat dla trzeciego filaru może powstać, jeśli propozycje zawarte w rządowym planie budowy długoterminowych oszczędności zyskają szerokie poparcie  społeczne.
Gdzie po najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Najlepsze kredyty dla klientów z niskim wkładem własnym  oferują Pekao SA, Bank Zachodni WBK oraz Eurobank. Jeśli dysponujemy  większą gotówką na zakup własnego lokum, to najlepszą ofertę zaproponują  BPH, BPS oraz BGŻ.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.