Gdzie po najlepszy kredyt mieszkaniowy?
Kopiuj tekst

30.04.2015

Gdzie po najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Najlepsze kredyty dla klientów z niskim wkładem własnym  oferują Pekao SA, Bank Zachodni WBK oraz Eurobank. Jeśli dysponujemy  większą gotówką na zakup własnego lokum, to najlepszą ofertę zaproponują  BPH, BPS oraz BGŻ.

Specjaliści z Centrum Finansów Aviva przyjrzeli się najtańszym na  rynku kredytom mieszkaniowym. W przypadku osób, które dysponują 10 proc.  wkładem własnym, a więc minimalnym, jaki musi posiadać każdy  potencjalny kredytobiorca, najniższy koszt kredytu proponuje Bank Pekao  SA. Następne w kolejności są Bank Zachodni WBK, Eurobank oraz PKO Bank  Polski. Jednak kupujący mieszkanie z niskim wkładem muszą pamiętać, że  aby otrzymać kredyt muszą w praktyce dysponować większą sumą niż tylko  10 proc. Banki nie kredytują prowizji od kredytu, którą trzeba zapłacić w  gotówce. Jeśli zatem kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, musimy  dysponować w gotówce równowartością nawet 13-14 proc. jego ceny. W  przypadku rynku wtórnego, gdzie trzeba jeszcze zapłacić podatek od  czynności cywilno-prawnych (PCC) oraz prowizję dla pośrednika, może to  być nawet 18 proc.
W przypadku osób dysponujących wkładem własnym w wysokości ¼ ceny  mieszkania, najlepszą ofertę ma Bank BPH. Ten bank oferuje rekordowo  niskie oprocentowanie wynoszące obecnie 2,5 proc. (jest to 3-miesieczna  stopa WIBOR powiększona o marżę wynosząca 0,85 proc.). Takie odsetki są  jednak dostępne tylko dla osób, które bank oceni jako wyjątkowo  rzetelnych kredytobiorców, a dodatkowo będą przez cały okres  kredytowania korzystać z konta i kraty kredytowej. Jeśli klient  zrezygnuje z tego ostatniego wymogu, wtedy jego oprocentowanie będzie  wyższe o 0,4 pkt. proc. Kolejne pod względem ceny najlepsze oferty  oferują Bank BPS, BGŻ oraz Citi Handlowy.
Analizując kredyty, wzięliśmy pod uwagę wszystkie najważniejsze  koszty w całym 30-letnim okresie kredytowania. Najważniejszym kosztem  kredytu są odsetki. Oprocentowanie wszystkich kredytów hipotecznych jest  zmienne i stanowi sumę marży (stałej w całym okresie kredytowania) oraz  zmiennej stopy procentowej (zwykle jest to 3-miesieczna stopa WIBOR). W  większości banków oprocentowanie kredytu zmienia się co 3 miesiące,  kiedy bank dokonuje nowego przeliczenia wysokości odsetek. Drugim  najważniejszym kosztem jest prowizja, którą płaci się w momencie  zaciągania kredytu. Do kosztów zaliczyliśmy także koszt ubezpieczenia  pomostowego, pobieranego przez bank do momentu wpisania hipoteki na  nieruchomości do księgi wieczystej. Założyliśmy, że bank będzie pobierał  składkę za takie ubezpieczenie przez okres jednego miesiąca.  Poprosiliśmy też banki, by uwzględniły koszty innych ubezpieczeń, które  są niezbędne, by otrzymać kredyt o podanych parametrach. Banki  uporządkowaliśmy w tabelach właśnie na postawie tak wyliczonych  całkowitych kosztów kredytu.
Zaciągając kredyt mieszkaniowy warto też pamiętać, że koszt to nie  wszystko. Ważny jest także poziom obsługi w banku, w którym chcemy  zaciągnąć kredyt. Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, warto  wiec zapytać znajomych lub poszukać w internecie opinii na temat obsługi  w wybranej instytucji.
Kredyt na 300 tys. zł na 30 lat, wkład własny 25% (Wartość nieruchomości 400 tys. zł), raty równe
11a.png
Kredyt na 300 tys. zł na 30 lat, wkład własny 10% (Wartość nieruchomości 333 tys. zł), raty równe
22a.png

###

Aviva należy do największych grup  ubezpieczeniowych w Europie. W Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku  jako Commercial Union). Specjalnością Avivy są ubezpieczenia na zdrowie i  życie. Firma ubezpiecza też mieszkania, domy, samochody i majątek firm  klientów. Ułatwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w  tym na emeryturę. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami  powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł. Dodatkowe  informacje: www.aviva.pl

Powiązane artykuły
Drogi kredyt bez odsetek

Promowany przez banki kredyt bez odsetek jest droższy niż ten  z odsetkami wynoszącymi 10 proc. To, co oszczędzamy na odsetkach,  zwracamy bankowi płacąc wyższą prowizję. Pamiętajmy, że szukając kredytu  trzeba brać pod uwagę wszystkie koszty: oprocentowanie, prowizję i  ubezpieczenia, a nie tylko jeden z nich.
Polki wcale nie są rozrzutne

Badanie przeprowadzone przez Dom  Badawczy Maison dla Aviva Investors TFI łamie stereotyp Polki jako  kobiety rozrzutnej.  Jakie więc są zachowania i postawy kobiet wobec  finansów?
Mocny trzeci filar albo emerytury poniżej społecznie akceptowalnej granicy

Jeśli nie zwiększymy znacznie długoterminowych oszczędności, przeciętny poziom emerytury w stosunku do ostatniej płacy w Polsce spadnie do poziomu 37% przed połową tego stulecia – wynika z drugiej edycji raportu emerytalnego Avivy „Mind the Gap 2”. Dobry klimat dla trzeciego filaru może powstać, jeśli propozycje zawarte w rządowym planie budowy długoterminowych oszczędności zyskają szerokie poparcie  społeczne.
Wakacyjny ranking kredytów hipotecznych

Gdy dzieci wyjeżdżają na wakacje, rodzice mogą spokojnie  pomyśleć o kupnie, zamianie lub remoncie mieszkania. Wakacje to dobry  czas by takie zamierzenia zrealizować. Gdzie zaciągać kredyt  mieszkaniowy w wakacje – radzą eksperci Centrum Finansów Aviva.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.