Jedziesz do Grecji – weź gotówkę

20.06.2015

Jedziesz do Grecji – weź gotówkę

Opublikowany

Co czwarty Polak wyjeżdżający na zagraniczne wakacje będzie wypoczywał w Grecji. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Pomocne będzie też dobre ubezpieczenie kosztów leczenia.

Jeśli Grecją nie dojdzie do porozumienia ze swoimi wierzycielami – Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską – mogą pojawić się poważne kłopoty dla greckiej  gospodarki. Problemy mogą też dotknąć wypoczywających w tym kraju turystów.
Według ocen biur turystycznych do Grecji wybiera się prawie co  czwarty turysta wyjeżdżający z Polski na zagraniczny wypoczynek. Na popularność Grecji w duży stopniu wypływa spadek cen, jaki nastąpił w tym kraju w wyniku jego problemów ekonomicznych. Zatem jadąc do Grecji płacimy mniej, gdyby jednak doszło do zaostrzenia sytuacji – możemy mieć problemy. Obecnie można wyobrazić sobie wiele scenariuszy rozwoju sytuacji, a wiele z nich zakłada bankructwo lub poważne problemy z dostępem do gotówki dla banków i instytucji. Takie problemy nie są pewne – rozmowy trwają i jest szansa, że porozumienie zostanie osiągnięte. Jeśli jednak w najbliższych tygodniach wybieramy się do Grecji, warto wziąć pod uwagę obecną sytuację i przygotować się na ewentualne kłopoty.

Przede wszystkim bankructwo kraju lub utrata zaufania klientów może wywołać masowe wycofywanie pieniędzy z banków. Gdyby do tego doszło, mogą pojawić się problemy z wypłatani z bankomatów. Na przykład mogą zostać wprowadzone ograniczania w wypłatach, np. że w ciągu dnia możemy wypłacić z bankomatu tylko określoną kwotę. Podobnie ograniczania mogą tez dotyczyć kas banków. Sprzedawcy natomiast, w wyniku utraty zaufania do instytucji finansowych, mogą zrezygnować z przyjmowania kart.

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva

Takie potencjalne niebezpieczeństwo powoduje, że poza kartami każdy turysta powinien zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Powinniśmy rozważyć zabranie w gotówce różnowartości 3-5 dniowych wydatków podczas wyjazdu. Zwykle w przypadku 3 osobowej rodziny jest to około 300 euro. Nie zabierajmy jednak ze sobą zbyt dużo pieniędzy, bo to także może być niebezpieczne – pieniądze możemy zgubić lub ktoś może je ukraść. Gotówkę zabierajmy w mniejszych nominałach, najlepiej po 10 i 20 euro, tak by w razie ogólnego braku gotówki nie mieć problemu z otrzymaniem reszty. Warto też mieć ze sobą trochę bilonu.
Jeśli jedziemy na wyjazd zorganizowany, w razie czego można liczyć też na pomoc biura podróży. Turyści indywidualni są w większym stopniu zdani na siebie, mogą jednak liczyć na pomoc ze strony polskich  konsulatów i ambasad. Nie można też wykluczyć, że w razie potrzeby cała Unia Europejska przygotuje jakiś mechanizm pomocy dla turystów. W lepszej sytuacji będą też osoby na wczasach typu all inclusive, które mają zapewnione pełne wyżywienie i nie muszą dokonywać zakupów poza własnym hotelem.

Ważne jest to, że póki Grecja pozostaje w strefie euro, nie dojdzie do sytuacji, w którym greckie bankomaty lub banki zostają całkowicie odcięte od międzynarodowych instytucji np. Visa czy Mastercard. Zatem nawet w trudnej sytuacji ograniczony dostęp do wypłat gotówki powinien być utrzymany.

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva

Wybierając się za granicę nie powinniśmy też zapomnieć o ubezpieczaniu turystycznym. Jeśli jedziemy z biurem podróży powinniśmy sprawdzić, co obejmuje wykupiona przez nie polisa. Jego zakres zwykle jest podstawowy i warto wtedy samodzielnie kupić dodatkowe ubezpieczenie. Pamiętajmy, że w przypadku problemów finansowych Grecji w szczególnym stopniu mogą one dotykać publicznej służby zdrowia. W takiej sytuacji mogą pojawić się problemy z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tym bardziej więc warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia, najlepiej w uznanej międzynarodowej instytucji ubezpieczeniowej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
400 zł za „bezpłatną” wizytę lekarską w Szwajcarii

temu

„Bezpłatna” wizyta lekarska  kosztuje w Szwajcarii ponad 400 zł. Dlatego ubezpieczenie turystyczne  podczas ferii to konieczność. Przypominamy, na co zwracać uwagę,  wybierając i korzystając z takiego ubezpieczenia.                                                                                                                                                                                                                             Ferie trwają w najlepsze i  tysiące Polaków wypoczywają w kraju i za granicą. Wielu z nich poddaje  się urokom białego szaleństwa. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo,  konieczne jest posiadanie polisy turystycznej. To jedno z tańszych  ubezpieczeń, które można kupić online w ciągu kilku minut.
Aviva nabyła udziały w Expanderze. Zmiany w zarządzie i kontynuacja strategii.

temu

3 lipca br., po uzyskaniu zgody UOKiK, została sfinalizowana  transakcja nabycia 100% udziałów Expander Advisors przez Avivę. Mając na  uwadze sukcesy spółki, rada nadzorcza powierzyła stery Expandera  dotychczasowemu prezesowi, Andrzejowi Oślizło. Pozycję rynkową firmy  wzmacniać będą także dwaj wiceprezesi: Adrian Jarosz oraz Bartosz  Niewiadomski. Nie zmienia się marka Expander i model działalności jako  niezależnego doradcy finansowego.
Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

temu

Wybierając bank działamy stadnie i decydujemy się na ten,  gdzie konto ma rodzina, przyjaciele i znajomi. Ma to znaczenie  praktyczne, bo przelewy wewnątrz jednego banku są natychmiastowe. Jednak  wkrótce, dzięki upowszechnieniu ekspresowych przelewów, to przestanie  mieć znaczenie.
Pierwsza kampania telewizyjna ubezpieczeń majątkowych Avivy

temu

Aviva pierwszy raz w telewizji reklamuje ubezpieczenia mieszkania i domu.