Jedziesz do Grecji – weź gotówkę
Kopiuj tekst

20.06.2015

Jedziesz do Grecji – weź gotówkę

Co czwarty Polak wyjeżdżający na zagraniczne wakacje będzie wypoczywał w Grecji. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Pomocne będzie też dobre ubezpieczenie kosztów leczenia.

Jeśli Grecją nie dojdzie do porozumienia ze swoimi wierzycielami – Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską – mogą pojawić się poważne kłopoty dla greckiej  gospodarki. Problemy mogą też dotknąć wypoczywających w tym kraju turystów.
Według ocen biur turystycznych do Grecji wybiera się prawie co  czwarty turysta wyjeżdżający z Polski na zagraniczny wypoczynek. Na popularność Grecji w duży stopniu wypływa spadek cen, jaki nastąpił w tym kraju w wyniku jego problemów ekonomicznych. Zatem jadąc do Grecji płacimy mniej, gdyby jednak doszło do zaostrzenia sytuacji – możemy mieć problemy. Obecnie można wyobrazić sobie wiele scenariuszy rozwoju sytuacji, a wiele z nich zakłada bankructwo lub poważne problemy z dostępem do gotówki dla banków i instytucji. Takie problemy nie są pewne – rozmowy trwają i jest szansa, że porozumienie zostanie osiągnięte. Jeśli jednak w najbliższych tygodniach wybieramy się do Grecji, warto wziąć pod uwagę obecną sytuację i przygotować się na ewentualne kłopoty.

Przede wszystkim bankructwo kraju lub utrata zaufania klientów może wywołać masowe wycofywanie pieniędzy z banków. Gdyby do tego doszło, mogą pojawić się problemy z wypłatani z bankomatów. Na przykład mogą zostać wprowadzone ograniczania w wypłatach, np. że w ciągu dnia możemy wypłacić z bankomatu tylko określoną kwotę. Podobnie ograniczania mogą tez dotyczyć kas banków. Sprzedawcy natomiast, w wyniku utraty zaufania do instytucji finansowych, mogą zrezygnować z przyjmowania kart.

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva

Takie potencjalne niebezpieczeństwo powoduje, że poza kartami każdy turysta powinien zabrać ze sobą trochę euro w gotówce. Powinniśmy rozważyć zabranie w gotówce różnowartości 3-5 dniowych wydatków podczas wyjazdu. Zwykle w przypadku 3 osobowej rodziny jest to około 300 euro. Nie zabierajmy jednak ze sobą zbyt dużo pieniędzy, bo to także może być niebezpieczne – pieniądze możemy zgubić lub ktoś może je ukraść. Gotówkę zabierajmy w mniejszych nominałach, najlepiej po 10 i 20 euro, tak by w razie ogólnego braku gotówki nie mieć problemu z otrzymaniem reszty. Warto też mieć ze sobą trochę bilonu.
Jeśli jedziemy na wyjazd zorganizowany, w razie czego można liczyć też na pomoc biura podróży. Turyści indywidualni są w większym stopniu zdani na siebie, mogą jednak liczyć na pomoc ze strony polskich  konsulatów i ambasad. Nie można też wykluczyć, że w razie potrzeby cała Unia Europejska przygotuje jakiś mechanizm pomocy dla turystów. W lepszej sytuacji będą też osoby na wczasach typu all inclusive, które mają zapewnione pełne wyżywienie i nie muszą dokonywać zakupów poza własnym hotelem.

Ważne jest to, że póki Grecja pozostaje w strefie euro, nie dojdzie do sytuacji, w którym greckie bankomaty lub banki zostają całkowicie odcięte od międzynarodowych instytucji np. Visa czy Mastercard. Zatem nawet w trudnej sytuacji ograniczony dostęp do wypłat gotówki powinien być utrzymany.

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva

Wybierając się za granicę nie powinniśmy też zapomnieć o ubezpieczaniu turystycznym. Jeśli jedziemy z biurem podróży powinniśmy sprawdzić, co obejmuje wykupiona przez nie polisa. Jego zakres zwykle jest podstawowy i warto wtedy samodzielnie kupić dodatkowe ubezpieczenie. Pamiętajmy, że w przypadku problemów finansowych Grecji w szczególnym stopniu mogą one dotykać publicznej służby zdrowia. W takiej sytuacji mogą pojawić się problemy z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tym bardziej więc warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia, najlepiej w uznanej międzynarodowej instytucji ubezpieczeniowej.
Powiązane artykuły
400 zł za „bezpłatną” wizytę lekarską w Szwajcarii

„Bezpłatna” wizyta lekarska  kosztuje w Szwajcarii ponad 400 zł. Dlatego ubezpieczenie turystyczne  podczas ferii to konieczność. Przypominamy, na co zwracać uwagę,  wybierając i korzystając z takiego ubezpieczenia.                                                                                                                                                                                                                             Ferie trwają w najlepsze i  tysiące Polaków wypoczywają w kraju i za granicą. Wielu z nich poddaje  się urokom białego szaleństwa. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo,  konieczne jest posiadanie polisy turystycznej. To jedno z tańszych  ubezpieczeń, które można kupić online w ciągu kilku minut.
Aviva nabyła udziały w Expanderze. Zmiany w zarządzie i kontynuacja strategii.

3 lipca br., po uzyskaniu zgody UOKiK, została sfinalizowana  transakcja nabycia 100% udziałów Expander Advisors przez Avivę. Mając na  uwadze sukcesy spółki, rada nadzorcza powierzyła stery Expandera  dotychczasowemu prezesowi, Andrzejowi Oślizło. Pozycję rynkową firmy  wzmacniać będą także dwaj wiceprezesi: Adrian Jarosz oraz Bartosz  Niewiadomski. Nie zmienia się marka Expander i model działalności jako  niezależnego doradcy finansowego.
Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

Wybierając bank działamy stadnie i decydujemy się na ten,  gdzie konto ma rodzina, przyjaciele i znajomi. Ma to znaczenie  praktyczne, bo przelewy wewnątrz jednego banku są natychmiastowe. Jednak  wkrótce, dzięki upowszechnieniu ekspresowych przelewów, to przestanie  mieć znaczenie.
Rusza kampania telewizyjna Avivy „Wiem, czym oddycham”

22 października Aviva rozpoczyna kampanię telewizyjną, która jest elementem akcji „Wiem, czym oddycham”. Firma buduje świadomość, że powietrze w naszych mieszkaniach również jest zanieczyszczone przez smog i proponuje rozwiązanie – domowe oczyszczacze powietrza dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie w Avivie. Z kolei w sobotę 27 października w Krakowie odbędzie się organizowany przez Avivę bieg w maskach antysmogowych – AirRun. Na stronie wiemczymoddycham.pl do 5 grudnia trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza dla społeczności lokalnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.