Już jedna czwarta z nas deklaruje posiadanie indywidualnej polisy na życie, a co trzeci korzysta z ubezpieczeń grupowych[1]. Podczas wyboru ubezpieczenia szczegółowych informacji na temat oferty poszukujemy w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Niestety, nie każdy ma czas i cierpliwość, żeby przestudiować ten dokument w całości. Na szczęście kluczowych jest tylko kilka punktów. Eksperci podpowiadają, gdzie mamy ich szukać, by wykupiona polisa ochronna spełniła nasze oczekiwania.
Sprawdź, kiedy otrzymasz odszkodowanie
Przed podpisaniem umowy powinniśmy zastanowić się, jakich sytuacji obawiamy się najbardziej lub na jakie jesteśmy w największym stopniu narażeni i wybrać polisę najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb – przypomina Paweł Lizak, ekspert Avivy. – Możemy zrobić listę takich zdarzeń i porównać ją ze spisem świadczeń zawartym w OWU. W ten sposób upewnimy się, że ochrona będzie dopasowana do naszych oczekiwań.
Fair play ubezpieczyciela i ubezpieczonego
Podczas wyboru polisy na życie z wysoką sumą ubezpieczenia zwykle wypełniamy ankietę dotyczącą m.in. stanu zdrowia. Czasem jesteśmy też proszeni o zrobienie na koszt ubezpieczyciela dodatkowych badań lekarskich. Na podstawie takich danych ubezpieczyciel przygotowuje indywidualną ofertę dopasowaną do naszej sytuacji. Ważne jest m.in. to, na co chorowaliśmy, jaki zawód wykonujemy, czy uprawiamy sport lub palimy papierosy. Rzetelność w tym punkcie jest bardzo istotna. Celowe podanie nieprawdziwych informacji i wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd może spowodować, że wypłata odszkodowania będzie niemożliwa.
zauważa Paweł Lizak, ekspert Avivy.
Ubezpieczenie skrojone na miarę
Na rynku są dostępne polisy, które, dzięki możliwości wyboru poszczególnych elementów ochrony, dostosujemy do naszych potrzeb. Do podstawowego ubezpieczenia na życie możemy dodać np. ubezpieczenie ambulatoryjne, zapewniające dostęp do lekarzy i diagnostyki w prywatnych przychodniach; szpitalne, gwarantujące wsparcie finansowe w przypadku hospitalizacji, a także bardzo cenione przez klientów ubezpieczenie w razie poważnego zachorowania oraz świadczenia lekowe, czyli pieniądze, które możemy przeznaczyć na zakup niezbędnych leków.
radzi Paweł Lizak, ekspert Avivy.
- Diagnoza Społeczna 2015
###
Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. W Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Specjalnością Avivy są ubezpieczenia na zdrowie i życie. Firma ubezpiecza też mieszkania, domy, samochody i majątek firm klientów. Ułatwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w tym na emeryturę. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł. Dodatkowe informacje:www.aviva.pl