Rzadziej sięgamy po papierosy, częściej za to wybieramy się na rower albo idziemy pobiegać – takie wnioski płyną z analizy badań dot. prozdrowotnych zachowań Polaków. Jak wynika z raportu TNS Polska, niemal jedna trzecia z nas regularnie uprawia sport. Jednocześnie o trzy punkty procentowe w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba osób palących[1]. Wszystko to służy naszemu zdrowiu. Podejmowane działania nie zawsze jednak wystarczają, by cieszyć się doskonałą kondycją przez długie lata. Czy możemy zrobić więcej?
Nowy trend – bycie fit
Jak pokazują najnowsze badania, oprócz długości życia, poprawia się także subiektywna ocena naszego zdrowia – niemal co czwarty Polak określa je jako bardzo dobre, a blisko co drugi jako dobre[2]. Przyczynia się do tego także moda na tzw. „bycie fit”. Nawyki prozdrowotne wykluczają bowiem palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Zwracamy również większą uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu oraz to, w jakich porach decydujemy się na konsumpcję. Rośnie np. liczba osób jedzących regularnie śniadanie, nazywane podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Podczas gdy w 2010 roku deklarował tak co piąty Polak[3], dziś poranną owsiankę czy kanapki zajada dziewięciu na dziesięciu z nas[4].
W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna w kwestii profilaktycznych badań lekarskich. Monitorowanie stanu zdrowia, pomimo braku dolegliwości, powoli staje się naturalnym elementem codzienności. To właśnie dzięki regularnym badaniom możemy w porę wykryć chorobę i w odpowiednio szybki sposób zareagować poprzez leczenie i rehabilitację.
Andrzej Rudawski, kierownik fizjoterapeutów Columna Medica
Profilaktyka finansowa
Poważne zachorowania wiążą się ze zwiększonymi wydatkami na zakup leków oraz rehabilitację. Zdarza się też, że w takich momentach nie jesteśmy w stanie pracować. Oczywiście, każda z chorób jest inna, jednak pacjenci, niezależnie od przypadku, potrzebują wsparcia finansowego. Dodatkowe środki mogą być potrzebne także rodzinie, szczególnie dzieciom, gdyby zabrakło dochodu jednego rodzica.
Małgorzata Suska-Iwan, ekspertka Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych
Wybierając odpowiednią polisę zdrowotną możemy liczyć na wypłatę świadczenia w związku z pobytem w szpitalu oraz środki na opłacenie leków. Na rynku są też dostępne dodatkowe umowy do polis na życie, stworzone z myślą o poważnych zachorowaniach. Swoim zakresem obejmują szeroką listę kilkudziesięciu chorób, m.in. związanych z układem krążenia, zawałów serca czy nowotworów. Od razu po zdiagnozowaniu osoby ubezpieczone otrzymują wsparcie finansowe pozwalające na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Istnieją również polisy gwarantujące pomoc w razie konkretnej grupy chorób, jaką są nowotwory.
Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych
Powrót do formy
Aby uzyskać najlepsze efekty, opracowuje się programy oparte na konsultacji medycznej, zabiegach i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Dzięki indywidualnej pracy z fizjoterapeutą w znacznym stopniu możemy zredukować dolegliwości bólowe oraz wspomóc nasz organizm w rekonwalescencji. Wskutek chorób, takich jak nowotwory, zawał czy wylew, nierzadko zostaje upośledzony nasz układ ruchowy. W tym przypadku istotna jest rrehabilitacja korygująca zmiany postawy, zwiększająca zakres ruchów stawów oraz siłę mięśni, a także zapobiegająca obrzękom limfatycznym kończyn. Takie działania wpłyną pozytywnie, zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i komfort psychiczny.
Andrzej Rudawski, Columna Medica
- GUS, Zdrowie i zachowania zdrowotne mieszkańców Polski w świetle badania EHIS.
- Tamże.
- CBOS, Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków, 2010
- Raport „Od jedzenia humor się zmienia" przygotowanym przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Kupiec.
- TNS, Raport z badania na temat uwarunkowań do podejmowania transportowej aktywności fizycznej Polaków, 2015
- Grupa Benefia Systems, 2016 r.