Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w pojedynkę mieszka już 7 mln osób[1]. Wśród nich znajdują się także samotni, na ogół dobrze wykształceni mieszkańcy wielkich miast, w wieku 25-40 lat, czyli tzw. „wielkomiejscy single”. Preferują pracę w wolnych zawodach i korporacjach[2], cenią niezależność, w tym i tę finansową. Szukają stałego związku lub też świadomie z niego zrezygnowali. Z wyzwaniami codziennego życia często muszą radzić sobie sami. Jak na ich potrzeby odpowiadają firmy?
Jeszcze kilka lat temu mieliśmy 5 milionów osób żyjących w pojedynkę. Obecnie mówi się już o gronie 7 milionów. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczają się do nich bardzo różne kategorie osób. Wśród nich są zarówno wdowcy i rozwodnicy, jak również osoby młode, mieszkające jeszcze z rodzicami. Są także ci, którzy poszukują stałego związku lub świadomie z niego zrezygnowali. Charakterystyczną grupą są single, czyli osoby w przedziale wiekowym 25-40 lat, żyjące na ogół w dużych miastach, bardzo zaangażowane w pracę zawodową. Mają odmienny styl życia od tego, który prowadzą rodziny. Inaczej wydają więc także zarobione pieniądze.
dr Julita Czernecka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego
W pojedynkę nie znaczy drożej
Nasza klinika posiada ofertę pobytową skierowaną do rodzin, par, ale także do klienta indywidualnego. Co ciekawe, coraz częściej z usług wypoczynkowych i regeneracyjnych korzystają właśnie single. Pobyt w takim miejscu to okazja do skoncentrowania się na sobie, swoim zdrowiu, kondycji oraz własnych potrzebach. Nad programem czuwają specjaliści, którzy pracują z każdą osobą indywidualnie. Dzięki temu pacjent uczy się wykonywać poprawnie ćwiczenia, a przy tym nie odczuwa skrępowania w związku z przyjazdem do kliniki samotnie .
Sylwia Rudawska, manager ds. medycznych w Columna Medica
Takie ubezpieczenie zawierane jest na czas trwania podróży, a ochrona rozpoczyna się od następnego dnia po opłaceniu składki. Najważniejszym elementem polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, a także usługi assistance, które są nieocenione, gdy dojdzie do wypadku lub choroby w czasie wyjazdu. Polisa zwykle obejmuje też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej oraz zniszczenia lub zagubienia bagażu, w tym sprzętu sportowego.
Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie
Samodzielny na dobre i złe
Z myślą o potrzebach klientów, którzy mieszkają sami, powstał np. specjalny Pakiet Ja, zawierający przydatny dla singli zestaw ubezpieczeń zdrowotnych, OC, na życie oraz usług assistance.
Małgorzata Skibińska, Aviva
- GUS, na podstawie: Prognoza ludności na lata 2008-2035 i Gospodarstwa domowe i rodziny. Charakterystyka demograficzna - NSP 2011.
- Źródło: badania dr. Julity Czarneckiej, „Wielkomiejscy single”.
- Według GUS.
- „Pokolenie singli’, badanie zrealizowane przez Grupę Onet, RAS Polska i Uniwersytet Łódzki, 2016.