Wiosenny przegląd w domku letniskowym

18.05.2017

Wiosenny przegląd w domku letniskowym

W tym roku prawdziwa wiosna przyszła dopiero w maju. To ostatni dzwonek, by działkowicze i właściciele domków letniskowych pomyśleli o przedsezonowym przeglądzie swoich nieruchomości. Nie można z nimi zwlekać, bo z czasem ewentualne usterki mogą zmienić się w poważny problem. Ekspertka Avivy podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądów i jak zabezpieczyć się przed szkodami w przyszłości.

Po pierwsze: zadbajmy o dach nad głową

Zima to czas, kiedy domki letniskowe, altany, szopy i inne budynki użytkowane głównie w sezonie wiosenno-letnim, narażone są na działanie niekorzystnych warunków  pogodowych, do których zaliczyć możemy niskie temperatury i intensywne opady śniegu. Kapryśna wiosenna pogoda nie jest jednak łaskawsza. Odwilż przeplatająca się z nawracającym mrozem sprawia, że topniejący lód i śnieg mogą spowodować wiele problemów, np. uszkadzając nadwyrężony zimą dach. Warto więc jak najszybciej sprawdzić stan poszycia i upewnić się, czy nie pojawiły się w nim dziury i poważniejsze uszkodzenia. Nawet te mniejsze mogą stać się bowiem kłopotliwe, gdy niskie temperatury powrócą, a pod dachówki dostanie się woda.

Co jeszcze warto sprawdzić?

W przypadku starszych domków letniskowych z nieszczelnymi drzwiami i  oknami, zdecydowanie wzrasta ryzyko wystąpienia wilgoci, a co jest z tym związane, rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Jeśli dostrzeżemy taki problem, powinniśmy działać jak najszybciej. Warto zakupić specjalne środki, np. pochłaniacze wilgoci i dokładnie wietrzyć pomieszczenia, a miejsca zaatakowane przez grzyb zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, aby nie dopuścić do ich dalszego rozprzestrzeniania. Jest to także wyraźny sygnał, że pora rozważyć remont domku letniskowego. Późniejsze wiosenno-letnie deszcze mogą nasilić problem i doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Podczas przeglądu nie zapomnijmy również o rynnach i kominach, które mogły zostać zatkane przez gałęzie i opadające liście.

Zadbajmy o udrożnienie przewodów kominowych i instalacji deszczowej. Utrzymywanie ich w należytym stanie technicznym jest ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale będzie miało także znaczenie  przy staraniu się o wypłatę środków z tytułu ubezpieczenia, kiedy dojdzie do awarii lub nieszczęśliwego zdarzenia.

Małgorzata Skibińska, dyrektor działu indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie

Pamiętajmy także, że instalacja elektryczna powinna przechodzić bieżące konserwacje przynajmniej raz w sezonie. Wiosna jest do tego świetną okazją. 
Nie zawsze możemy zapanować nad działaniem sił natury, ale z pewnością możemy przed nimi zabezpieczyć naszą własność.

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które zapewni nam wsparcie finansowe w przypadku szeregu zdarzeń: pożaru, powodzi czy uszkodzeń mienia powstałych w trakcie huraganu. W przypadku polis, które chronią nasz dom, możemy wybrać standardowy lub rozszerzony zakres ochrony. Ta sama zasada obowiązuje, gdy chcemy ubezpieczyć letnią posiadłość. Z dodatkowym pakietem nie będziemy musieli obawiać się np. o koszty naprawy powstałych awarii czy skutków kradzieży.

Małgorzata Skibińska, Aviva 

Nieproszeni „goście”

Opuszczone na czas zimy i początek wiosny altany i domki letniskowe bywają także schronieniem dla dzikich czy bezdomnych zwierząt. Tacy „goście”, jak np. koty, myszy, kuny czy nietoperze, mogą narobić wiele szkód, niszcząc meble, podłogi, itp.
Bywa, że odwiedzając działkę na wiosnę, odkrywamy poważne zniszczenia, których sprawcami mogą być także wandale lub złodzieje.

W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeżeli nasza własność była ubezpieczona, powinniśmy również jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela oraz odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Zanim te nie pojawią się na miejscu, nie należy przystępować do samodzielnych napraw. Będzie to możliwe dopiero po sporządzeniu raportów i spisaniu odpowiednich protokołów. Warto jednak zrobić zdjęcia zniszczeń i wykonać listę uszkodzonych czy skradzionych przedmiotów. Uzupełnią one dokumentację niezbędną dla firmy ubezpieczeniowej, przyspieszając likwidację szkody.

Małgorzata Skibińska, Aviva

Powiązane artykuły
3 kroki do bezpiecznego mieszkania podczas wakacji

Blisko 60 procent Polaków[1] deklaruje, że w lecie wyjeżdża na urlop lub wakacje. Jak podaje CBOS, większość – na wypoczynek trwający 7 dni. Podczas gdy my „doładowujemy baterie”, nasze lokum narażone jest na szkody, mogące być efektem sił przyrody, działania złodziei, a nawet czystego przypadku. Przed spakowaniem walizek warto sprawdzić, czy mieszkanie jest właściwie zabezpieczone i … ubezpieczone. Aviva radzi, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo część spraw wymaga więcej uwagi, o którą trudno w przedwyjazdowej gorączce. Wskazuje trzy proste kroki, jak przygotować mieszkanie lub dom na czas nieobecności, by uniknąć ewentualnych strat lub je ograniczyć.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich festiwali?

Wraz z nadejściem wiosny ruszyła seria muzycznych festiwali. Takie wydarzenia to często pierwsze samodzielne wyjazdy dla nastolatków, którzy liczą na świetną zabawę pod gołym niebem. Ich rodzice mogą jednak obawiać się, czy beztroski czas zostanie spędzony bezpiecznie, a możliwe kontuzje nie spowodują dodatkowych rachunków do zapłacenia. Aviva radzi, jak pogodzić te dwie kwestie, aby zapewnić bawiącym się młodym potrzebne wsparcie i ochronić nie tylko ich zdrowie, ale i domowy budżet.
Bezpieczna majówka na ostatnią chwilę

Przed nami długi, majowy weekend. Jeśli w tym czasie planujemy krótki urlop, warto się do niego przygotować. Wcześniejsze zadbanie o rezerwację noclegu czy sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, wybawi nas od niepotrzebnego stresu. W tym może pomóc także zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Awaria samochodu, zniszczony sprzęt sportowy czy uraz w trakcie górskiej wycieczki to tylko kilka przykładów wydarzeń, które mogą zepsuć najlepszy odpoczynek. Aviva  radzi, jak zaplanować bezpieczną majówkę, by zapewnić sobie i najbliższym spokój, nawet w razie niemiłych niespodzianek.
Rusza kampania telewizyjna Avivy „Wiem, czym oddycham”

22 października Aviva rozpoczyna kampanię telewizyjną, która jest elementem akcji „Wiem, czym oddycham”. Firma buduje świadomość, że powietrze w naszych mieszkaniach również jest zanieczyszczone przez smog i proponuje rozwiązanie – domowe oczyszczacze powietrza dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie w Avivie. Z kolei w sobotę 27 października w Krakowie odbędzie się organizowany przez Avivę bieg w maskach antysmogowych – AirRun. Na stronie wiemczymoddycham.pl do 5 grudnia trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza dla społeczności lokalnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.