Masz już plany na 1 czerwca? Pomóż dziecku spełnić marzenia nie tylko od święta

30.05.2017

Masz już plany na 1 czerwca? Pomóż dziecku spełnić marzenia nie tylko od święta

Idealny przepis na Dzień Dziecka? Lody, wizyta w parku, zabawa na ulubionym placu zabaw, a może wycieczka do zoo? Bez względu na to, jakie atrakcje przygotowaliśmy, warto tego dnia zastanowić się, jak możemy zrealizować potrzeby naszego dziecka w dalszej przyszłości. W tym celu zwykle trzeba zebrać odpowiednią sumę pieniędzy. Jak to zrobić? Aviva wskazuje trzy proste kroki do skutecznego oszczędzania na start w dorosłość dziecka, które warto zastosować już dziś.

Jak wskazują badania przeprowadzone na zlecenie Avivy, zdecydowana większość rodziców[1],  bo 83 proc., uważa, że powinni wspierać finansowo start swoich dzieci w dorosłość. Rodzice nie poprzestają jednak na pustych deklaracjach. Aż  91 proc. z nich mówi, że oszczędza lub zamierza oszczędzać. Jeżeli chcemy ułatwić dziecku wejście w nowy etap życia, warto zacząć gromadzić pieniądze, nawet wtedy, gdy potomkowi daleko jeszcze do samodzielności. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większy uzbieramy kapitał, a proces stanie się mniej odczuwalny dla domowego budżetu.

Krok pierwszy: Wybierz cel oszczędzania

Oszczędzanie z myślą o przyszłych  potrzebach dziecka nie różni się od długoterminowego zbierania funduszy na realizację innych planów. Pierwszym krokiem powinno być określenie celu.

Znając cel, możemy oszacować sumę, która będzie potrzebna, a potem ustalić, przez jaki okres będziemy odkładać pieniądze. Dobrze dobrany cel, który jest dla nas osobiście ważny, może być także dodatkową motywacją, pozwalającą utrzymać systematyczność oszczędzania. 

Bogusława Szyszka-Orłowska, menedżer rozwoju produktów w Aviva Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie.

Na co najczęściej chcą oszczędzać rodzice? Jak pokazują wyniki badania Avivy, 9 na 10 chciałoby wesprzeć finansowo przyszłą edukację swojego dziecka, z którą wiążą się niemałe koszty. Opłacenie akademika lub wynajem mieszkania, doliczając do tego pozostałe koszty życia, sumują się w kwotę od 11 do nawet 20 tys. zł rocznie. Rodzice są gotowi sfinansować również inne przyszłe cele, jak np. ślub i wesele pociechy (65 proc.) czy zakup pierwszego mieszkania (60 proc.). Co ciekawe, jeden na pięciu rodziców chętnie wsparłby dziecko w założeniu własnej firmy.

Krok drugi: Pamiętaj o systematyczności

Gdy zdecydowaliśmy się oszczędzać z myślą o przyszłości swojego dziecka, nie zwlekajmy z wcieleniem tego planu w życie, bo jak wskazują dane BIK, koszty wychowania dziecka rosną razem z nim. I tak, utrzymanie przedszkolaka (do 5. roku życia) kosztuje średnio ok. 7032 zł rocznie[2], podczas gdy na opiekę nad dzieckiem w wieku 10-12 lat potrzebujemy już ponad 8000 zł[3] rocznie.

Kluczem do skutecznego oszczędzania jest systematyczność, a niekoniecznie to, jak dużo jesteśmy w stanie  jednorazowo odkładać. Podjęcie decyzji o oszczędzaniu wtedy, gdy nasza pociecha jest jeszcze mała, pozwoli na rozłożenie wpłat na mniejsze kwoty. Dzięki regularnemu odkładaniu już po paru latach możemy zgromadzić kapitał, który będzie realnym wsparciem dla dziecka w przyszłości. Jak pokazują wyniki naszego badania, jako rodzice jesteśmy świadomi tej zależności. 91 proc. z nas już oszczędza lub zamierza to uczynić w przyszłości. Na ten cel nie przeznaczamy jednak dużych kwot. 45 proc. z nas odkłada lub planuje odkładać środki w wysokości od 51 do 100 zł miesięcznie, a 27 proc. w granicach od 101 do 200 zł na miesiąc.

Bogusława Szyszka-Orłowska, Aviva. 

Krok trzeci: Dobierz odpowiednie narzędzia

Jest wiele możliwości okładania pieniędzy, jak np. konta oszczędnościowe czy lokaty, które pozwalają na regularne pomnażanie środków. Mogą jednak być niewystarczające, gdy chcemy w kompleksowy sposób zadbać o przyszłość naszego dziecka. Warto wtedy wybrać produkt, który pozwoli zgromadzić pieniądze, a zarazem zadba o bezpieczeństwo pociechy i całej rodziny.

Przykładem takiego rozwiązania jest polisa z myślą o przyszłości dziecka, zwana też polisą posagową. Gwarantuje ona wsparcie finansowe dla potomka w przypadku choroby albo śmierci rodzica i jednocześnie pozwala na regularne pomnażanie odkładanych środków.

Bogusława Szyszka-Orłowska, Avivy.

  1. Oszczędzanie dla dzieci – badanie wśród rodziców dzieci 0-10, Raport Avivy przygotowany przez IQS, luty 2017.
  2. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
  3. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
Powiązane artykuły
O czym dzisiaj marzy Polka?

W tym roku Polki chciałyby  przede wszystkim schudnąć i uprawiać więcej sportu. A jak już mają  oszczędzać, to na konkretny cel. Ich najlepsze wakacje to zorganizowany  pobyt all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu, a gdyby miały do dyspozycji  15 000 zł na zabieg kosmetyczny, najchętniej udałyby się na odsysanie  tłuszczu. Aviva Investors TFI zbadało potrzeby i cele współczesnych  Polek.
Wkrótce konta będziemy wybierać inaczej

Wybierając bank działamy stadnie i decydujemy się na ten,  gdzie konto ma rodzina, przyjaciele i znajomi. Ma to znaczenie  praktyczne, bo przelewy wewnątrz jednego banku są natychmiastowe. Jednak  wkrótce, dzięki upowszechnieniu ekspresowych przelewów, to przestanie  mieć znaczenie.
Oszczędzanie z Gwarancją Zysku

Chwila, w której uświadamiasz sobie,  że zarabiasz więcej niż potrzebujesz, albo że otrzymana właśnie premia  marnuje się na nieoprocentowanym bieżącym rachunku, to właściwy moment,  by rozważyć założenie zyskownego produktu oszczędnościowego. Dlatego  przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo korzystną ofertę, dzięki której możesz oszczędzać krótkotrwale nie blokując swoich środków w długoterminowe inwestycje! Dzięki Gwarancji Zysku, masz pewność, że Twoje środki są ulokowane w prawdopodobnie najlepszy produkt na rynku.
Rusza kampania telewizyjna Avivy „Wiem, czym oddycham”

22 października Aviva rozpoczyna kampanię telewizyjną, która jest elementem akcji „Wiem, czym oddycham”. Firma buduje świadomość, że powietrze w naszych mieszkaniach również jest zanieczyszczone przez smog i proponuje rozwiązanie – domowe oczyszczacze powietrza dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie w Avivie. Z kolei w sobotę 27 października w Krakowie odbędzie się organizowany przez Avivę bieg w maskach antysmogowych – AirRun. Na stronie wiemczymoddycham.pl do 5 grudnia trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza dla społeczności lokalnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.