Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich festiwali?
Kopiuj tekst

04.07.2017

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich festiwali?

Wraz z nadejściem wiosny ruszyła seria muzycznych festiwali. Takie wydarzenia to często pierwsze samodzielne wyjazdy dla nastolatków, którzy liczą na świetną zabawę pod gołym niebem. Ich rodzice mogą jednak obawiać się, czy beztroski czas zostanie spędzony bezpiecznie, a możliwe kontuzje nie spowodują dodatkowych rachunków do zapłacenia. Aviva radzi, jak pogodzić te dwie kwestie, aby zapewnić bawiącym się młodym potrzebne wsparcie i ochronić nie tylko ich zdrowie, ale i domowy budżet.

Festiwale muzyczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Jak wynika ze statystyk organizatorów, tylko w dwóch największych muzycznych festiwalach odbywających się w Polsce w zeszłym roku wzięło udział ponad pół miliona osób. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, to na organizatorach tego typu wydarzeń leży obowiązek zadbania o to, by zabawa przebiegała w bezpiecznej atmosferze[1].  Są zobligowani m.in. do zorganizowania pomocy medycznej, wyznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz tych umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i policji, oraz zapewnienia odpowiedniej ilości sprzętu gaśniczego na wypadek wystąpienia pożaru. Wszystkie te zasady, których musi przestrzegać organizator, nie zwalniają jednak uczestników z zachowania ostrożności podczas zabawy. Oczywiście nieszczęśliwych wypadków nie zawsze można uniknąć, ale można zadbać o to, by ich konsekwencje, przynajmniej te finansowe, były jak najmniej dotkliwe.

Z jakim ubezpieczeniem warto wybrać się na festiwal?

Energiczna zabawa, tłok i grząskie podłoże pod sceną mogą wystarczyć, by np. złamać rękę lub zwichnąć nogę. Leczenie w kraju jest oczywiście bezpłatne w ramach NFZ. Jednak, by wrócić do pełnego zdrowia, konieczna może okazać się dodatkowa, nierzadko kosztowna, rehabilitacja. Na taką ewentualność lepiej się wcześniej przygotować, wykupując ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiadające aktywnościom nastolatków podczas wyjazdu. Ci nie zawsze bowiem ograniczają się do udziału w wydarzeniu, wykorzystując wyjazd do uprawiania licznych sportów.

Warto więc przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie NNW i zadbać, by chroniło nasze dziecko także podczas sportowych aktywności. Jest to wskazane, nawet jeśli nasza pociecha jest już objęta ubezpieczeniem NNW wykupionym w szkole czy na uczelni wyższej. To zazwyczaj gwarantuje ochronę w podstawowym zakresie, który może nie pozwolić na wypłatę odszkodowania np. za uraz powstały podczas zabawy na imprezie masowej. Co więcej, suma ubezpieczenia w polisach „szkolnych” także nie jest wysoka, przez co świadczenie, które otrzymamy, może nie wystarczać na pokrycie powstałych wydatków. 

Małgorzata Skibińska, dyrektor działu indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka, nie zawsze musimy jednak decydować się na zakupienie dodatkowego ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele oferują swoim klientom rozszerzenie posiadanej już polisy na życie o dodatkową ochronę, bez potrzeby nabywania osobnego produktu.
Przed wyjazdem warto wyposażyć pociechę nie tylko w niezbędny ekwipunek festiwalowicza, czyli np. namiot czy śpiwór, ale także w stosowne ubezpieczenie. Jest to tym bardziej wskazane, ponieważ w świetle ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator wyłącznie biletowanych wydarzeń jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w nich uczestniczącym[2]. To rozwiązanie pozwala więc dochodzić swoich praw w razie nieszczęśliwego wypadku w przypadku płatnych imprez, ale nie chroni tych, którzy bawią się na wydarzeniach, na które wstęp jest darmowy.

Kiedy dziecko wybiera się na koncert za granicę

Aby zobaczyć występ na żywo ulubionego artysty, pociecha może także wybrać zabawę poza granicami kraju, gdzie regulacje dotyczące bezpieczeństwa organizowanych wydarzeń mogą być inne niż w Polsce. Z  tego powodu, wielu organizatorów międzynarodowych wydarzeń rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie wsparciem dla obcokrajowców. Nawet jeśli uczestnik posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), leczenie na miejscu może okazać się kosztowne. Szczególnie, jeżeli konieczna będzie wizyta u specjalisty albo transport sanitarny do kraju. Karta EKUZ zapewnia bowiem tylko pomoc medyczną w ramach publicznej służby zdrowia[3] w krajach UE, a także Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie. Przebywając w obcym kraju, młodzi mogą mieć również problemy z dostaniem  się do lekarza i zorganizowaniem sobie potrzebnej pomocy. Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku za  granicą naszemu dziecku zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna bez dodatkowych kosztów, warto zdecydować się na ubezpieczenie podróżne.

To wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, bo możemy wykupić je online wyłącznie na czas wyjazdu. Taka polisa pokryje wydatki związane z  leczeniem za granicą, łącznie z pobytem w szpitalu i transportem do kraju. Ubezpieczyciel pomoże nawet umówić wizytę lekarską w wybranym mieście. Niektórzy z nich, w ramach polisy podróżnej oferują także ochronę bagażu czy sprzętu sportowego, dzięki czemu, od momentu wyjazdu, chronione będzie nie tylko dziecko, ale i jego rzeczy. Warto wybrać takie ubezpieczenie, ponieważ obawa przed kradzieżą może skutecznie popsuć zabawę.

Małgorzata Skibińska, Aviva  1. Ustawa  z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, Dz.U.  2009 Nr 62 poz. 504, Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o  bezpieczeństwie imprez masowych Dz.U. 2017 poz. 799.
  2. Art. 53.1.
  3. EKUZ daje prawo do korzystania tylko z usług publicznej służby zdrowia, natomiast nie pokrywa kosztów wizyt specjalistycznych, leczenia planowanego, a co ważniejsze – transportu medycznego, jeśli taki jest niezbędny, a w sytuacjach ostatecznych – transportu ciała. http://www.winnica.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/ubezpieczenie/pomysl_o_ubezpieczeniu.
Powiązane artykuły
3 kroki do bezpiecznego mieszkania podczas wakacji

Blisko 60 procent Polaków[1] deklaruje, że w lecie wyjeżdża na urlop lub wakacje. Jak podaje CBOS, większość – na wypoczynek trwający 7 dni. Podczas gdy my „doładowujemy baterie”, nasze lokum narażone jest na szkody, mogące być efektem sił przyrody, działania złodziei, a nawet czystego przypadku. Przed spakowaniem walizek warto sprawdzić, czy mieszkanie jest właściwie zabezpieczone i … ubezpieczone. Aviva radzi, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo część spraw wymaga więcej uwagi, o którą trudno w przedwyjazdowej gorączce. Wskazuje trzy proste kroki, jak przygotować mieszkanie lub dom na czas nieobecności, by uniknąć ewentualnych strat lub je ograniczyć.
Wiosenny przegląd w domku letniskowym

W tym roku prawdziwa wiosna przyszła dopiero w maju. To ostatni dzwonek, by działkowicze i właściciele domków letniskowych pomyśleli o przedsezonowym przeglądzie swoich nieruchomości. Nie można z nimi zwlekać, bo z czasem ewentualne usterki mogą zmienić się w poważny problem. Ekspertka Avivy podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądów i jak zabezpieczyć się przed szkodami w przyszłości.
Bezpieczna majówka na ostatnią chwilę

Przed nami długi, majowy weekend. Jeśli w tym czasie planujemy krótki urlop, warto się do niego przygotować. Wcześniejsze zadbanie o rezerwację noclegu czy sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, wybawi nas od niepotrzebnego stresu. W tym może pomóc także zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Awaria samochodu, zniszczony sprzęt sportowy czy uraz w trakcie górskiej wycieczki to tylko kilka przykładów wydarzeń, które mogą zepsuć najlepszy odpoczynek. Aviva  radzi, jak zaplanować bezpieczną majówkę, by zapewnić sobie i najbliższym spokój, nawet w razie niemiłych niespodzianek.
Rusza kampania telewizyjna Avivy „Wiem, czym oddycham”

22 października Aviva rozpoczyna kampanię telewizyjną, która jest elementem akcji „Wiem, czym oddycham”. Firma buduje świadomość, że powietrze w naszych mieszkaniach również jest zanieczyszczone przez smog i proponuje rozwiązanie – domowe oczyszczacze powietrza dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie w Avivie. Z kolei w sobotę 27 października w Krakowie odbędzie się organizowany przez Avivę bieg w maskach antysmogowych – AirRun. Na stronie wiemczymoddycham.pl do 5 grudnia trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza dla społeczności lokalnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.