3 kroki do bezpiecznego mieszkania podczas wakacji
Kopiuj tekst

12.07.2017

3 kroki do bezpiecznego mieszkania podczas wakacji

Blisko 60 procent Polaków[1] deklaruje, że w lecie wyjeżdża na urlop lub wakacje. Jak podaje CBOS, większość – na wypoczynek trwający 7 dni. Podczas gdy my „doładowujemy baterie”, nasze lokum narażone jest na szkody, mogące być efektem sił przyrody, działania złodziei, a nawet czystego przypadku. Przed spakowaniem walizek warto sprawdzić, czy mieszkanie jest właściwie zabezpieczone i … ubezpieczone. Aviva radzi, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo część spraw wymaga więcej uwagi, o którą trudno w przedwyjazdowej gorączce. Wskazuje trzy proste kroki, jak przygotować mieszkanie lub dom na czas nieobecności, by uniknąć ewentualnych strat lub je ograniczyć.

Lato to czas intensywnej „pracy” złodziei. Według policyjnych statystyk, tylko w lipcu i sierpniu ubiegłego roku wszczęto ponad 8 tysięcy dochodzeń dotyczących kradzieży z włamaniem[2]. Nie tylko włamywacze stanowią jednak zagrożenie dla naszego domu. Podczas wyjazdu może dojść w nim do pożaru, zalania przez sąsiada czy też poważnej awarii (np. instalacji elektrycznej). Nie zawsze możemy uniknąć tych niemiłych niespodzianek, ale możemy zmniejszyć ich prawdopodobieństwo, zabezpieczając lokum przed wyjazdem. Taki przedwakacyjny „przegląd” warto zacząć już przy planowaniu wypadu. Mamy wtedy odpowiednio dużo czasu nie tylko na sprawdzenie, czy wszystko działa, ale i na ewentualne naprawy czy dokupienie niezbędnych elementów.

1. Zakręć, zamknij, wyjmij wtyczkę

Podczas przedwyjazdowej gorączki możemy zapomnieć o wyłączeniu sprzętów z gniazdek elektrycznych. Dotyczy to m.in. telewizora czy ładowarek do telefonów i laptopów, które często zostawiamy podłączone w tzw. trybie czuwania. Pozostawione w ten sposób urządzenia nie tylko pobierają niepotrzebnie prąd, ale mogą być źródłem pożaru. Przed opuszczeniem domu sprawdźmy, czy wyłączyliśmy wszystkie urządzenia, które nie muszą działać podczas wyjazdu.   
W pośpiechu możemy także zapomnieć o starannym zakręceniu kranów, domknięciu wszystkich okien czy włączeniu alarmu. Dlatego przed samym wyjazdem warto przespacerować się po domu i posesji, zwracając uwagę na sposób zamknięcia okien, nawet tych najmniejszych, np. w garażu lub spiżarni. Warto też sprawdzić wszystkie zamki, również te w furtkach czy składziku na narzędzia. Okna rozszczelnione, zamknięte „do połowy”, mogą nie uchronić lokalu przed intensywnymi opadami czy wichurą. Ułatwiają także „pracę” złodziejom, którzy mogą dzięki nim wejść na teren naszego domostwa.

2. Uważaj, kogo informujesz o swoim wyjeździe

Dobrym pomysłem jest przekazanie zapasowych kluczy do naszego domu zaufanej osobie. Uważajmy jednak, ile osób informujemy o naszym wypadzie, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Może to być źródło informacji dla potencjalnych złodziei, którzy dzięki naszym wpisom otrzymują zapewnienie, że nikt im nie przeszkodzi.

Szczegółowe informacje o terminie wakacji zostawmy więc dla naszych bliskich – rodziny i przyjaciół. Przekażmy zaufanej osobie klucze, by mogła doglądać mieszkania, podlewać kwiaty, opróżniać skrzynkę na listy i, tym samym, „maskować” naszą nieobecność. Taki „stróż” będzie też mógł podjąć szybko działania, gdyby np. nasz dom ucierpiał podczas gwałtownej burzy albo gdyby doszło do włamania. Może również zrobić zdjęcia, które przydadzą się do dokumentacji zdarzenia.

Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju indywidualnych ubezpieczeń majątkowych, Aviva

3. Bądź gotowy na „niespodziewane”

Niezależnie od zachowania ostrożności, przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie domu lub mieszkania, które pokryje wydatki związane z naprawą ewentualnych szkód. – Odpowiednio dobrane ubezpieczenie zapewni nam wsparcie finansowe nie tylko w razie szkód spowodowanych przez żywioły lub zalania przez sąsiada, ale także wtedy, gdy złodziej włamie się do naszego domu – wskazuje Małgorzata Skibińska z Avivy.

O potrzebie ubezpieczenia mieszkania wielu z nas przypomina sobie przed wakacyjnym wyjazdem. – To zupełnie naturalne, ale nie zostawiajmy zakupu polisy na ostatnią chwilę, skoro kupujemy ją zwykle na cały rok. Pomyślmy o ubezpieczeniu domu, gdy planujemy wyjazd, a nie podczas pakowania walizek. Wtedy znajdziemy czas na wybór polisy najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb. Najlepiej, żeby ubezpieczenie chroniło nasz dom i znajdujące się w nim ruchomości przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi, a także przed kradzieżą z włamaniem. Bardzo ważne jest też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które ochroni nasz budżet w sytuacji, jeśli to my wyrządzimy komuś nieumyślnie szkodę, np. zalejemy mieszkanie w wyniku awarii u nas. Zwróćmy też uwagę na dodatkowe korzyści, jak na przykład zapewnienie przez ubezpieczyciela lokalu zastępczego na czas remontu naszego mieszkania czy zestaw usług assistance.

Małgorzata Skibińska z Avivy

  1.  Łączna liczba dni spędzonych na wyjazdach w celach wypoczynkowych lub turystycznych, CBOS, Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2016 roku i plany na 2017 rok, marzec 2107. http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_024_17.PDF
  2. http://www.policja.waw.pl/pl/kontakt/rzecznik-prasowy/statystyki/39897,DANE-STATYSTYCZNE-STYCZEN-LIPIEC-2016.html i http://www.policja.waw.pl/pl/kontakt/rzecznik-prasowy/statystyki/40218,DANE-STATYSTYCZNE-STYCZEN-SIERPIEN-2016.html
Powiązane artykuły
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich festiwali?

Wraz z nadejściem wiosny ruszyła seria muzycznych festiwali. Takie wydarzenia to często pierwsze samodzielne wyjazdy dla nastolatków, którzy liczą na świetną zabawę pod gołym niebem. Ich rodzice mogą jednak obawiać się, czy beztroski czas zostanie spędzony bezpiecznie, a możliwe kontuzje nie spowodują dodatkowych rachunków do zapłacenia. Aviva radzi, jak pogodzić te dwie kwestie, aby zapewnić bawiącym się młodym potrzebne wsparcie i ochronić nie tylko ich zdrowie, ale i domowy budżet.
Wiosenny przegląd w domku letniskowym

W tym roku prawdziwa wiosna przyszła dopiero w maju. To ostatni dzwonek, by działkowicze i właściciele domków letniskowych pomyśleli o przedsezonowym przeglądzie swoich nieruchomości. Nie można z nimi zwlekać, bo z czasem ewentualne usterki mogą zmienić się w poważny problem. Ekspertka Avivy podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądów i jak zabezpieczyć się przed szkodami w przyszłości.
Bezpieczna majówka na ostatnią chwilę

Przed nami długi, majowy weekend. Jeśli w tym czasie planujemy krótki urlop, warto się do niego przygotować. Wcześniejsze zadbanie o rezerwację noclegu czy sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, wybawi nas od niepotrzebnego stresu. W tym może pomóc także zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Awaria samochodu, zniszczony sprzęt sportowy czy uraz w trakcie górskiej wycieczki to tylko kilka przykładów wydarzeń, które mogą zepsuć najlepszy odpoczynek. Aviva  radzi, jak zaplanować bezpieczną majówkę, by zapewnić sobie i najbliższym spokój, nawet w razie niemiłych niespodzianek.
Rusza kampania telewizyjna Avivy „Wiem, czym oddycham”

22 października Aviva rozpoczyna kampanię telewizyjną, która jest elementem akcji „Wiem, czym oddycham”. Firma buduje świadomość, że powietrze w naszych mieszkaniach również jest zanieczyszczone przez smog i proponuje rozwiązanie – domowe oczyszczacze powietrza dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie w Avivie. Z kolei w sobotę 27 października w Krakowie odbędzie się organizowany przez Avivę bieg w maskach antysmogowych – AirRun. Na stronie wiemczymoddycham.pl do 5 grudnia trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza dla społeczności lokalnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.