04.07.2017

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich festiwali?

Wraz z nadejściem wiosny ruszyła seria muzycznych festiwali. Takie wydarzenia to często pierwsze samodzielne wyjazdy dla nastolatków, którzy liczą na świetną zabawę pod gołym niebem. Ich rodzice mogą jednak obawiać się, czy beztroski czas zostanie spędzony bezpiecznie, a możliwe kontuzje nie spowodują dodatkowych rachunków do zapłacenia. Aviva radzi, jak pogodzić te dwie kwestie, aby zapewnić bawiącym się młodym potrzebne wsparcie i ochronić nie tylko ich zdrowie, ale i domowy budżet.

Festiwale muzyczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Jak wynika ze statystyk organizatorów, tylko w dwóch największych muzycznych festiwalach odbywających się w Polsce w zeszłym roku wzięło udział ponad pół miliona osób. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, to na organizatorach tego typu wydarzeń leży obowiązek zadbania o to, by zabawa przebiegała w bezpiecznej atmosferze[1]. Są zobligowani m.in. do zorganizowania pomocy medycznej, wyznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz tych umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i policji, oraz zapewnienia odpowiedniej ilości sprzętu gaśniczego na wypadek wystąpienia pożaru. Wszystkie te zasady, których musi przestrzegać organizator, nie zwalniają jednak uczestników z zachowania ostrożności podczas zabawy. Oczywiście nieszczęśliwych wypadków nie zawsze można uniknąć, ale można zadbać o to, by ich konsekwencje, przynajmniej te finansowe, były jak najmniej dotkliwe.

Z jakim ubezpieczeniem warto wybrać się na festiwal?

Energiczna zabawa, tłok i grząskie podłoże pod sceną mogą wystarczyć, by np. złamać rękę lub zwichnąć nogę. Leczenie w kraju jest oczywiście bezpłatne w ramach NFZ. Jednak, by wrócić do pełnego zdrowia, konieczna może okazać się dodatkowa, nierzadko kosztowna, rehabilitacja. Na taką ewentualność lepiej się wcześniej przygotować, wykupując ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiadające aktywnościom nastolatków podczas wyjazdu. Ci nie zawsze bowiem ograniczają się do udziału w wydarzeniu, wykorzystując wyjazd do uprawiania licznych sportów. – Warto więc przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie NNW i zadbać, by chroniło nasze dziecko także podczas sportowych aktywności. Jest to wskazane, nawet jeśli nasza pociecha jest już objęta ubezpieczeniem NNW wykupionym w szkole czy na uczelni wyższej. To zazwyczaj gwarantuje ochronę w podstawowym zakresie, który może nie pozwolić na wypłatę odszkodowania np. za uraz powstały podczas zabawy na imprezie masowej. Co więcej, suma ubezpieczenia w polisach „szkolnych” także nie jest wysoka, przez co świadczenie, które otrzymamy, może nie wystarczać na pokrycie powstałych wydatków – podpowiada Małgorzata Skibińska, dyrektor działu indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka, nie zawsze musimy jednak decydować się na zakupienie dodatkowego ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele oferują swoim klientom rozszerzenie posiadanej już polisy na życie o dodatkową ochronę, bez potrzeby nabywania osobnego produktu.

Przed wyjazdem warto wyposażyć pociechę nie tylko w niezbędny ekwipunek festiwalowicza, czyli np. namiot czy śpiwór, ale także w stosowne ubezpieczenie. Jest to tym bardziej wskazane, ponieważ w świetle ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator wyłącznie biletowanych wydarzeń jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w nich uczestniczącym[2]. To rozwiązanie pozwala więc dochodzić swoich praw w razie nieszczęśliwego wypadku w przypadku płatnych imprez, ale nie chroni tych, którzy bawią się na wydarzeniach, na które wstęp jest darmowy.

Kiedy dziecko wybiera się na koncert za granicę

Aby zobaczyć występ na żywo ulubionego artysty, pociecha może także wybrać zabawę poza granicami kraju, gdzie regulacje dotyczące bezpieczeństwa organizowanych wydarzeń mogą być inne niż w Polsce. Z tego powodu, wielu organizatorów międzynarodowych wydarzeń rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie wsparciem dla obcokrajowców. Nawet jeśli uczestnik posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), leczenie na miejscu może okazać się kosztowne. Szczególnie, jeżeli konieczna będzie wizyta u specjalisty albo transport sanitarny do kraju. Karta EKUZ zapewnia bowiem tylko pomoc medyczną w ramach publicznej służby zdrowia[3] w krajach UE, a także Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie. Przebywając w obcym kraju, młodzi mogą mieć również problemy z dostaniem się do lekarza i zorganizowaniem sobie potrzebnej pomocy.

Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku za granicą naszemu dziecku zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna bez dodatkowych kosztów, warto zdecydować się na ubezpieczenie podróżne. – To wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, bo możemy wykupić je online wyłącznie na czas wyjazdu. Taka polisa pokryje wydatki związane z leczeniem za granicą, łącznie z pobytem w szpitalu i transportem do kraju. Ubezpieczyciel pomoże nawet umówić wizytę lekarską w wybranym mieście. Niektórzy z nich, w ramach polisy podróżnej oferują także ochronę bagażu czy sprzętu sportowego, dzięki czemu, od momentu wyjazdu, chronione będzie nie tylko dziecko, ale i jego rzeczy. Warto wybrać takie ubezpieczenie, ponieważ obawa przed kradzieżą może skutecznie popsuć zabawę – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy.

 

[1] Ustawa  z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, Dz.U. 2009 Nr 62 poz. 504, Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych Dz.U. 2017 poz. 799.

[2] Art. 53.1.

[3] EKUZ daje prawo do korzystania tylko z usług publicznej służby zdrowia, natomiast nie pokrywa kosztów wizyt specjalistycznych, leczenia planowanego, a co ważniejsze – transportu medycznego, jeśli taki jest niezbędny, a w sytuacjach ostatecznych – transportu ciała. http://www.winnica.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/ubezpieczenie/pomysl_o_ubezpieczeniu.

###

Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. W Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Specjalnością Avivy są ubezpieczenia na zdrowie i życie. Firma ubezpiecza też mieszkania, domy, samochody i majątek firm klientów. Ułatwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w tym na emeryturę. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł. Dodatkowe informacje: www.aviva.pl

Tagi