29.06.2016

Jaktorów w obiektywie Jaśka Meli

Jasiek Mela, juror konkursu „To dla mnie ważne”, odwiedził Jaktorów. Wcielił się także w rolę fotografa dokumentalisty i utrwalił na zdjęciach m.in. harcówkę, w której dzięki grantowi 15 000 zł od Fundacji Aviva, powstał Klub Rodzinnej Aktywności. Najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów spotkał się z autorami inicjatywy. Projekt zdobył niemal 20 000 głosów w internetowym plebiscycie. Teraz służy najmłodszym mieszkańcom okolicy.

Harcerze z Hufca ZHP Jaktorów mogą być z siebie dumni. Dzięki ich pomysłowi harcówka ma nową funkcję – stała się świetlicą dla dzieci i rodziców. W gminie mieszka 11 000 osób. Wśród 17 wsi dotychczas nie było żadnego domu kultury ani miejsca spotkań. Dzięki udostępnieniu lokalu oraz grantowi w wysokości 15 000 zł powstała świetlica dla najmłodszych. Jest ona miejscem, w którym prowadzone są zajęcia m.in. rozwijające kreatywność, umiejętności społeczne czy matematyczne oraz nauka szybkiego czytania. Dzieci mogą grać w szachy, uczyć się języków obcych czy zasad pierwszej pomocy, a nawet wziąć udział w warsztatach bębniarskich. Nie zabrakło również oferty dla rodziców, dla których przygotowano program bazujący na cyklu książek „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Województwo mazowieckie projektami stoi

W obiektywie Jaśka Meli zobaczymy inicjatywy zrealizowane w Słupnie, Markach, Jaktorowie, Wołominie i Mystkowie. To tam w ramach 3. edycji konkursu „To dla mnie ważne”, sfinansowano marzenia lokalnych społeczności za granty od Fundacji Aviva o łącznej wartości 95 000 zł. Powstały m.in. plac zabaw, miasteczko ruchu drogowego, integracyjna świetlica, a także organizowane są zajęcia z szermierki dla dzieci pełno i niepełnosprawnych. - Czym innym jest świadomość uczestniczenia w projekcie niosącym dobro dla dzieciaków, a czym innym możliwość obserwowania ich radości na żywokomentuje Jasiek Mela. – Cieszę się, że osobiście mogę zobaczyć, jak z pozoru niewielkie projekty, w znaczący sposób wpływają na ich codzienność i że faktycznie są dla nich bardzo ważne.  

Już wkrótce kolejne projekty

Kilka dni temu poznaliśmy laureatów 4. edycji „To dla mnie ważne”. Tym razem do rozdysponowania było aż 225 tysięcy złotych. Trafiły one do 10 inicjatyw z ośmiu województw. Już niedługo powstaną tam nowe miejsca przyjazne dzieciom. To projekty, które wspierają integrację lokalnej społeczności, rozwój i rehabilitację osób niepełnosprawnych oraz zapewniają przestrzeń do rekreacji w miejscowościach, w których ich najbardziej brakuje. W tym roku granty umożliwią m.in. otwarcie specjalistycznej pracowni dostosowanej do terapii polisensorycznej, zakup sprzętu oraz organizację zajęć szermierki czy stworzenie bezpiecznego boiska sportowego. Sfinansowany będzie również tematyczny plac zabaw „Miasteczko Strażackie”, ogrody dedykowane terapii i edukacji, a także mobilna świetlica i kreatywna strefa gier chodnikowych.

Więcej informacji o laureatach 4. edycji konkursu „To dla mnie ważne” na stronie www.todlamniewazne.pl.

###

Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. W Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Specjalnością Avivy są ubezpieczenia na zdrowie i życie. Firma ubezpiecza też mieszkania, domy, samochody i majątek firm klientów. Ułatwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w tym na emeryturę. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł. Dodatkowe informacje: www.aviva.pl